Grzejniki na ścianach
Dzięki regulacji możemy mieć w domu komfortową temperaturę i mniej wydawać na ogrzewanie |
W nowych instalacjach najczęściej montuje się grzejniki płytowe, rzadziej członowe konwektory. Zwykle wiesza się je na ścianie zewnętrznej pod oknem i podłącza do instalacji z boku lub od dołu, zależnie od rodzaju grzejnika i sposobu ułożenia instalacji.
Do instalacji rozprowadzanych w podłodze i wychodzących z podłogi lub prowadzonych w podłodze albo w ścianie i wychodzących ze ściany pod grzejnikiem nadają się zwłaszcza grzejniki zasilane od dołu, ale używając specjalnych ze stawów przyłączeniowych, można też estetycznie i wygodnie podłączyć te zasilane z boku. W zasadzie jednak s me przeznaczone do instalacji prowadzonych tradycyjnie - w bruzdach ściennych lub po wierzchu ścian. Podłączenie grzejnika od dołu jest nie bez racji uważane za bardziej estetyczne.
Ze względu na ryzyko korozji nie powinno się instalować grzejników stalowych płytowych w pomieszczeniach wilgotnych (łazienki, pralnie itp.). Lepiej nadają się do nich tak zwane grzejniki drabinkowe, również dzięki swoim dodatkowym walorom - można je wykorzystać jako suszarki do ręczników i drobnej garderoby. Grzejników aluminiowych - z powodu zagrożenia korozją elektrochemiczną - lepie nie łączyć z miedzianą instalacją. Konwektorowe najlepiej umieszczać pod parapetem, który zagina strumień ciepłego powietrza i zabezpiecza ścianę powyżej grzejnika przed szybkim zabrudzeniem.
Grzejniki płytowe, członowe i konwektory mogą być zasilane wodą o temperaturze 55-90°C. Średnia temperatura powierzchni grzejnika wynosi wtedy od 40 do 60°C.