Grzejniki - przeważnie płytowe


Producenci często oferują zestawy elementów niezbędnych do wykonania instalacji i kotłowni. Taki zakup gwarantuje, że wszystko będzie do siebie pasowało. Często jest także korzystny finansowo
Producenci często oferują zestawy elementów niezbędnych do wykonania instalacji i kotłowni. Taki zakup gwarantuje, że wszystko będzie do siebie pasowało. Często jest także korzystny finansowo

Na takie decyduje się większość inwestorów. Instalacje z grzejnikami stalowymi płytowymi znajdziemy także w większości gotowych projektów domów jednorodzinnych.


Są znacznie lżejsze od żeliwnych, mają większą moc dzięki wewnętrznemu ożebrowaniu i są wyposażone w specjalną armaturę przyłączeniową, która umożliwia podłączenie ich do instalacji w sposób estetyczny i mało rzucający się w oczy. Do domów jednorodzinnych przeważnie są kupowane grzejniki jedno- lub dwupłytowe z ożebrowaniem konwekcyjnym lub bez. Standardowo grzejniki maluje się na biało RAL 9010 lub RAL 9019), ale składając zamówienie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem można (za dodatkowa opłatą) otrzymać grzejnik w dowolnym kolorze z palety RAL lub co najmniej w kilku kolorach, zależnie od producenta.
Grzejniki są zazwyczaj sprzedawane z kompletem zawiesi kątowych lub szynowych oraz kołków rozporowych i śrub do mocowania w ścianach ceramicznych. Do ścian z innego materiału (na przykład z betonu komórkowego) lub wykończonych płytami g-k trzeba osobno dokupić odpowiednie mocowanie. Grzejniki trafiające do sprzedaży powinny mieć deklarację zgodności z Polską Normą PN-EN 442 lub deklarację zgodności z aprobatą techniczną, wystawioną przed wejściem w życie normy. Ceny grzejników są różne u różnych producentów i zależnie od wielkości (mocy) wynoszą od mniej więcej 200 do kilku tysięcy złotych. Dość chętnie kupowane są także grzejniki aluminiowe. Ponieważ są zbudowane ze skręcanych ze sobą elementów (członów), można łatwo dopasować ich wielkość (moc) do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Mają niezwykle gładki, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię, ważą niewiele, co ułatwia ich transport i wieszanie z na ścianach o lekkiej konstrukcji. Trzeba jednak uważać, ponieważ są podatne na uszkodzenia podczas montażu i eksploatacji (aluminium jest dość miękkie). Raczej nie powinno się kupować, jeśli instalacja c.o. ma być miedziani względu na niebezpieczeństwo powstania ogniw korozji w miejscu połączeń. Standardowo są produkowane grzejniki dziesięcioelementowe o rozstawie od 350 do 800 mm, ale -na zamówienie także większe Są zwykle nieco tańsze: stalowych płytowych o podobnej mocy. Można też kupić konwektory ale żeby miały dobrą wydajność, należy im zapewnić wyższe parametry pracy niż innym grzejnikom. Z względu na sposób oddawania ciepła w ogrzewanym przez nie pomieszczeniu może wystąpić niekorzystny rozkład temperatury (cieplej pod sufitem, chłodniej - przy podłodze). I wreszcie grzejniki żeliwne, ciężkie i o chropowatej powierzchni, ale doskonale akumulujące ciepło i odporze na korozję. Do nowych instalacji nikt ich już raczej kupuje. Chyba, że ich współczesną, ale droższą odmianę, za to gładkiej powierzchni, ciekawym kształcie i stosunkowo niewielkiej pojemności wodnej. Takie grzejniki dobrze współpracują z kotłami kondensacyjnymi i są ze wszystkich dostępnych na rynku najtańsze. Można je dopasować do charakteru wnętrza, malując żebra.

Więcej informacji o grzejnikach w serwisie http://www.domfach.pl/designerskie-grzejniki.htm