Niesforna podłogówka


Ciepło do pomieszczenia przekazują zwykle grzejniki płytowe lub członoi zawieszone na ścianach zewnętrznych pod oknami lub obok nich
Ciepło do pomieszczenia przekazują zwykle grzejniki płytowe lub członoi zawieszone na ścianach zewnętrznych pod oknami lub obok nich

W instalacji ogrzewania podłogowego łatwiej o błędy niż w grzejnikowej, ponieważ trudniej ją dobrze zaprojektować, a dobry projekt to często zbyt mało zwłaszcza gdy za wykonanie bierze się laik albo fachowiec bez doświadczenia tego typu instalacją.


Częsty błąd to nieodpowiednia warstwa izolacji (powinna być inna w podłodze na gruncie, inna na stropie miedzy kondygnacjami). Jeśli jest za mała, ciepło zamiast trafiać do pomieszczenia, ogrzewa strop w pomieszczeniu mieszkalnym na niższej kondygnacji albo - co gorsza - grzeje piwnicę lub grunt pod domem. Przed zakryciem rur podłogówki wylewką trzeba koniecznie przeprowadzić próbę szczelności. Jeżeli się jej nie zrobi, ewentualne uszkodzenie rury lub wada materiału, z którego jest wykonana, zapewne ujawnią się dopiero podczas pracy instalacji, kiedy wymiana czy naprawa, podobnie jak prowadzonej w podłodze instalacji do grzejników, będą bardzo pracochłonne i kosztowne.
Podczas układania jastrychu instalacja z tworzywa sztucznego musi być wypełniona wodą, aby nie doszło do powstania naprężeń w materiale rur i w betonie, a w następstwie tego do uszkodzenia rur lub popękania jastrychu. Trzeba też koniecznie zadbać o wykonanie szczelin dylatacyjnych. Są potrzebne: przy drzwiach, w pomieszczeniach o dużej powierzchni albo złożonym kształcie (na przykład litery L), a także w długich i wąskich (dłuższych niż 8 m lub z jednym bokiem co najmniej dwa razy dłuższym od drugiego). Dylatacja powinna przebiegać przez wszystkie warstwy - od izolacji do warstwy wykończeniowej włącznie - i być wypełniona materiałem plastycznym (zwykle specjalnymi taśmami). Brak dylatacji lub ich nieprawidłowe wykonanie grożą pękaniem, zarysowaniem lub zniekształceniem płyty grzewczej rozszerzającej się pod wpływem ciepła rur grzejnych. Podobne konsekwencje może mieć zbyt wczesne uruchomienie instalacji ogrzewania podłogowego, zanim ułożona na nim warstwa betonu ostatecznie stwardnieje.