Problemy z regulacją


Rozdzielacze, od których prowadzi się przewody zasilający i powrotny, są przeważnie ukryte w specjalnych szafkach w ścianie. Powinien być do nich łatwy dostęp
Rozdzielacze, od których prowadzi się przewody zasilający i powrotny, są przeważnie ukryte w specjalnych szafkach w ścianie. Powinien być do nich łatwy dostęp

Zawory termostatyczne przy grzejnikach mają za zadanie dopasować (ograniczyć lub zwiększyć) ilość ciepła dopływającą do konkretnego grzejnika, aby w ogrzewanym pomieszczeniu panowała komfortowa temperatura, zgodna z oczekiwaniami użytkowników.


Zawory będą mogły należycie spełniać zadanie, jeśli ich głowice nie zostaną zasłonięte zasłoną lub obudową i powietrze będzie mogło wokół nich swobodnie przepływać. Gdy je obudujemy, zrobi się wokół nich ciepło - cieplej niż w reszcie pomieszczenia - i odetną dopływ gorącej wody do grzejnika, który przez to nie dostarczy do pomieszczenia wystarczającej ilości ciepła. Do zabudowanych lub zasłoniętych (nawet częściowo) grzejników lepiej wybrać głowice ze zdalnym czujnikiem temperatury, który można umieścić w pewnej odległości od grzejnika, aby pomiar odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu był prawdziwy.

Podobny skutek jak zasłonięta głowica termostatyczna, ale na większą skalę, może wywołać nieprawidłowe umiejscowienie czujników temperatury, na przykład termostatu sterującego pracą kotła. Jeśli pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony, będzie bardziej nasłonecznione niż pozostałe albo będzie w nim wyraźnie chłodniej niż w innych, do kotła będą wysyłane nieprawdziwe sygnały o zapotrzebowaniu na ciepło i w rezultacie większość pomieszczeń w domu będzie przegrzewana lub ogrzewana za słabo.

W przypadku czujnika temperatury regulatora pogodowego bardzo ważne jest umieszczenie go w taki sposób, aby nie padało na niego promieniowanie słoneczne. Ogrzewany przez słońce, będzie wysyłał fałszywe sygnały do regulatora, więc temperatura wody grzejnej wychodzącej z kotła będzie za niska lub kocioł całkiem się wyłączy.